Skip to main content

Старець Нікон. Диявол в розумі. (Переклад з грецької по «Γέροντας Νίκων ο Νεοσκητιώτης. Ο Διάβολος στο μυαλό»)

Люди більше думають, ніж дихають. За один вдих у нас можуть з'явитись тисячі думок, але ми не думаємо про це. Ми не думаємо, що наші думки формують наш характер, вони формують нашу особистість, наші думки створюють нашу ідентичність і представляють те, хто ми такі, настільки, що один американський філософ сказав: “Ви – те, що ви думаєте”.
 
Старец Никон. Новый Скит. Святая Гора Афон
 
Все наше життя цілком є результатом наших думок. З їхньою допомогою, наприклад, ми можемо змінити наше майбутнє. Наше майбутнє – це не даність, воно ніде не записано. Немає ніякої долі, ми самі вирішуватимемо, яким буде наше майбутнє.
 
Через наші думки ми можемо навіть змусити Бога змінити майбутнє, яке Він задумав про нас. Як би неймовірно це не звучало, хоч би як парадоксально це звучало, таке вчення Святого Письма. Ми бачимо це, наприклад, в історії про Йону та Ніневію.
 
Велике місто загрузло у гріху і Бог вирішив знищити цей народ: ”Ніневію буде зруйновано”. Він ухвалив рішення і це мало стати майбутнім Ніневії. Але пророк Йона почав проповідувати покаяння, ніневітяни покаялися і Бог змінив Свою думку. “І Бог покаявся” – говориться буквально у Святому Письмі. І всі люди врятувалися. Ось що може зробити зміна у наших думках, як це змінює наше майбутнє.
 
Але давайте зробимо різницю: думка - це одне, а помисел - зовсім інше. Хоча часто їх ототожнюють. Кажуть: мені прийшла одна думка; я маю помисел. Вони начебто одне й теж, але помисел – це нагальна думка, не мимохідна. Це думка, яка приходить, іде, повертається, турбує нас. Це ми називаємо помислом. Сила цих помислів дуже впливає не лише на наше справжнє та майбутнє життя, а й на наше тіло.


Я був в одному монастирі, де один чернець ні в яку не їв кунжутну олію, але халва йому подобалася. Він їв її з великим задоволенням. Другий чернець сказав йому:

 

- Як це ти не переносиш кунжутну олію, а любиш халву?

– А який зв'язок між халвою та кунжутною олією?

- Та халва робиться з кунжутного масла!

Почувши це, любителя халви знудило. Ось як ідея впливає на тіло!

Один дуже добрий психіатр в Афінах, духовне чадо відомого архімандрита, лікував одну пані зі страшними психологічними проблемами. Він дістав їй якісь рідкісні, дорогі та дефіцитні ліки з Голландії. І пояснював їй: “Будь обережна. Приймай точно за моєю схемою ці пігулки. Питання не в грошах, їх легко знайти”.

Вона була йому вдячна за його співчутливе ставлення та турботу. Приймала таблетки точно за його вказівками, одужала, прославила Бога і почала дякувати лікарю, який її вилікував, бо хвороба мучила її цілих 10 років. Але в чому була справа? А справа була в тому, що ці пігулки були… звичайними цукерками. Розумієте, що може зробити думка? Бачите, як ідея впливає на тіло? На жаль, не завжди позитивно, як у цьому випадку.

Розповім і про інший неймовірний, але справжній випадок. Можу навіть назвати ім'я лікаря, який розповів мені таке:

”Один мій родич пішов до жінки, яка ворожила на кристалах. Ця жінка мала популярність, оскільки багатьом передбачала події, які згодом збувалися. Вона сказала йому, що в нього проблеми з серцем і в наступний місяць він помре.

Мій родич був здоровою, щасливою та життєрадісною людиною. І все-таки він сильно довіряв цій жінці, яка мала велику славу. Він прийняв її навіювання, жахнувся. Ця думка засіла у його мозку. Він розповів про це іншим людям, наказав спадщиною, написав заповіт. І це страшне навіювання здійснилося, оскільки він повністю повірив йому. Він помер, дуже здоровим”.

Така сила помислів і в доброму, і в поганому.

Є три види помислів. Перші – наші власні помисли, наші власні думки, ті, що справляє людський мозок. Другі помисли – ті, що посилає нам диявол. Ми говоримо "прийшла в голову одна думка", але не уявляємо, наскільки буквально вірно це в багатьох випадках. Справді, думка прийшла справді хтось її навів.

Диявол – це дух і як дух може сіяти думки в нашій голові. Отже, є наші власні думки, які ми самі творимо, є думки, які нам навів диявол, і думки, які нам посилає благий Бог. Як же розрізняти їх, щоб займатися лише нашими думками та тими, що їх посилає нам Бог, і відкидати думки диявола?
Як розмежувати ці помисли? Не можна це зробити. Ми аж ніяк не можемо відрізнити, які наші думки, які послані нам Богом і які – дияволом. Потрібні вправи, потрібна велика боротьба. Отці Церкви кажуть, що благодатний дар розрізнення помислів є найбільшою чеснотою.
У такому разі, як же прийняти Божі помисли, щоб жити, і відкинути злі, щоб не занапастити себе? У принципі, потрібно приймати добрі помисли і відкидати злі.
Начебто просто, але це не зовсім так, бо одразу з'являються дві проблеми.
По-перше, як зустрічати і відкидати злі помисли, і, по-друге, якщо диявол посилає “благий” помисел, як дізнатися, що він диявола?
Всі ми знаємо, що час, коли диявол з'являвся з рогами, минув. Зараз він еволюціонував, вміє прикриватися, з'являється у вигляді харизматичної людини, переконливого політика, церковної людини, яка приваблює своїми проповідями.
Як же зрозуміти у яких випадках, що позаду ховається диявол? Коли помисел поганий, ми його відкидаємо, але коли приходить “хороша” думка, як зрозуміти, що вона диявола? Що робити? І у Святому Письмі говориться: ”Є шляхи, які здаються людині прямими, але кінець їхній шлях до смерті” (Прип. 16:25)
Є дороги, якими йдеш і тобі добре, але в кінці тебе чекає смерть. Як зрозуміти це, щоб не піти цим “добрим” шляхом, який приведе нас до смерті? Розглянемо коротко розвиток поганого помислу. Це дуже просто.
Кожен помисел має певний розвиток. Наприклад, ми проходимо повз громадський будинок і приходить думка: "Увійду-но я всередину". Або бачимо гаманець і думаємо: "Візьму його". Ця стадія думки, помислу називається прикладом. Він нападає на нас, атакує нас. Ти відкидаєш цю думку, кажеш "Ні, не ввійду", або "Не візьму чужий гаманець". Помисел знову наполягає: "Увійди, подивися, можливо там буде якась красуня", "Гаманець виглядає роздутим, напевно в ньому багато грошей". Знову проганяєш ці думки, кажеш “Ні”, але помоїло повертається. Це приклад. Перед Богом ми не несемо відповідальності за ці погані помисли. Перед Богом ми невинні. Помисел приходить, ми його проганяємо, він знову приходить – ми знову проганяємо.
Друга стадія – боротьба. Боремося з помислом. За обов'язок ми не відповідаємо, за боротьбу не тільки не відповідаємо, але й будемо увінчані за неї Богом. Отримаємо винагороду від Бога, тому що боремося, проганяємо помисел. Це часто болісно для нас, тому що нам хочеться зробити те, до чого нас підштовхує наше бажання, але через любов до Христа цього не робимо. Ми отримаємо нагороду від Бога. Через цю боротьбу ми врятуємось.
Але якщо подумки почнемо обговорювати цей помисел і говорити:
“Добре, увійду, подивлюся, можливо побачу якусь красуню. Нічого не робитиму, просто подивлюся і вийду”. Або: “Візьму гаманець і подам милостиню. Грошей усередині достатньо, зроблю добро і залишу собі”. Ця стадія називається поєднанням.
Увага! Звідси починається наше звинувачення. Гріха ще немає, просто починається провина – ми намагаємося виправдати ситуацію. Початком гріха стане та мить, коли ми скажемо:
– Увійду!
Мить, коли скажемо:
- Візьму гаманець і покладу собі в кишеню.
Історія закінчилася. Ми винні перед Богом.
Неважливо, чи увійдемо ми справді до публічного будинку чи візьмемо гаманець. Це залежить від зовнішніх чинників. Можливо, хтось нас побачить, нам стане соромно, і ми не ввійдемо туди. Це неважливо – зло оселилося у нашому розумі. Це чотири стадії розвитку помислу – прилог, боротьба, поєднання та злагода.
Вся справа у злагоді. Немає такого зла, на яке ми попередньо не погодилися б. Дуже мало злих вчинків, злочинів, гріхів, які ми робимо через неуважність, через розсіяність, оскільки диявол знайшов нас у момент, коли ми неуважні. Найчастіше ми внутрішньо погодилися на зло.
Тому поки зло не станеться в нас, воно ніколи не вийде з нас назовні. Це мав на увазі Христос, коли сказав, що “кожен, хто глянув на жінку з бажанням, уже перелюбував з нею у своєму серці”. Тому Дух Божий говорить у Писанні: ”Кожен, хто ненавидить брата свого, є вбивця людини” (Ів. 3:15). Той, хто ненавидить свого брата, вбиває його у своєму серці. Він буде судимий як убивця. І отці Церкви говорять про вбивчу силу ненависті.
Коли ненавидиш когось, коли заздриш комусь, ти вже його вбиваєш. Це — потенційне вбивство. Тому Христос каже, що треба спершу помити чашу зсередини, щоб вона була чиста і зовні. В іншому випадку, каже Він, ви будете як могили, які зовні блищать від мармуру, а всередині – черв'яки, кістки та павутиння.
Тому ми надаємо такого значення помислам. Ми описали чотири стадії помислу. Поговоримо і про чотири способи відобразити його. Їх можна розвинути та систематизувати. Один простий спосіб - відкинути його ще на самому початку. Ми не повинні залишити його, щоб він пустив у нас коріння. Як тільки з'являється помисел, ми одразу його проганяємо, якщо видно, що він поганий. Ось, скажімо, ти знаєш, що до тебе прийшов убивця, щоб занапастити тебе, і стукає в садові двері. Якщо ти йому не відкриєш, ти у безпеці, він далеко. Якщо ж залишиш його пройти через садові двері і він почне стукати в двері будинку, то він наблизився до тебе.
Тепер, щоб його прогнати, тобі вже треба буде вигнати його з двору. Якщо ж відчиниш йому двері будинку, він підніметься нагору і почне стукати у двері кімнати, де ти перебуваєш. І набагато важче виштовхнути його назовні. Якщо ж відчиниш йому двері кімнати і почнеш боротися з ним, то буде ще важче.
Те саме і з хворобою. Лікар тобі каже:
– Твоя хвороба у початковій стадії. Візьми ось ці пігулки. Потрібне невелике лікування!
Якщо виявиш терпіння, вилікуєшся. Не виявиш - хвороба розвинеться, треба буде приймати більше таблеток, більше антибіотиків. Чи не зробиш і цього? Дійдеш до операції. Невідомо, чи залишишся живим. Тому негайно, від початку потрібно проганяти злий помисел. Якщо ми знаємо, що він злий, то не маємо виправдання. Ми не повинні думати про погані речі, приймати погані помисли та думки.
Так, але залишається питання, як це зробити.
Треба вправлятися. Так само, як навчаємось усьому – вправами, наполегливістю, крок за кроком. Потрібно навчитися уважності, нерозсіяності. Хтось нашіптує нам. Що він сказав нам зараз? Будьмо уважні! Наш розум відволікається? Повернемо його назад! Там, де наше тіло, там має бути і наш розум. Тіло не повинно бути в одному місці, ми – в іншому, а наш розум – у третьому.
Був один комуніст, фанатик. Праві вбили його матір, батька, зґвалтували його дев'ятирічну сестричку, потім зарізали її та його братів. Його мрія була вбити бодай одного жандарма чи поліцейського, а потім можна й померти.
Людські долі мінливі. Він повірив у Бога. Став ченцем та оселився на Святій Горі.
Тіло оселилося, а розум?
– Де ми сьогодні, синку? – питав його старець.
– Ах, герондо, ми були з Леніним та Крупською, і проповідували ідеї комунізму.
Старець сміявся.
– Говори молитву, синку: ”Господи Ісусе Христе, помилуй мене”, щоб зібратися розумом.
Через тиждень:
- Що нового, синку? Про що думаємо?
– Про Грецію, старче. У Греції не мали відбуватися такі речі, на цих зборах лівих мали бути прийняті інші рішення.
Старець сміється. Через деякий час:
– Як ідуть справи, синку?
– Дійшли до Уранополіса, отче.
- Що нового, синку?
- Ах, отче, Єпістасія не вчинила правильно, ухваливши це рішення.
Його розум уже дістався Святої Гори.
– Монастирі мають жити інакше! - Він вирішував вже тамтешні питання.
Через деякий час:
- Як справи, синку?
- Обходимо скит, старче.
Ми не можемо раптово повернути розум на його місце. Треба це робити потихеньку.
Якщо ми все життя постійно дозволяємо своєму розуму відволікатися, це перетворюється на звичку. Коли настає час молитви або необхідно зробити якесь духовне зусилля, прочитати щось і засвоїти прочитане, треба бути уважним. Розум не може зосередитися, якщо цілий день ми збирали щебінь та сміття.
Тому поступово ще з ранку потрібно тримати свій розум на місці. Де я? Тут. Що роблю? Виконую цю роботу. Важливо, що притягуєш свій розум сюди і зараз. Вправляєшся і це стає звичкою.
Так, але про що думати? Розум не може залишатися пустим. Він має думати. Ми не можемо постійно думати про цей аркуш паперу. Що робити? Дуже просто: не будемо заповнювати свій розум тисячами речей.
Розум не може залишатися нерухомим, не може бути у спокої. Він має працювати. Є одна індійська приказка про те, як думати лише про гарні речі: ”Якщо до кімнати помістити слона, то не буде місця ні для чого іншого”. Гіпербол, але дуже характерна. Церковні отці кажуть: “Досліджуй добре, щоб не досліджувати погано”. Думай добре, щоби не думати погано. Дивись добре, щоб не дивитись погано. Слухай добре, щоби не слухати погано. Розум не може залишатися нерухомим. Він шукає їжі, шукає роботи. Надай йому гарну їжу, щоб не залишилося місце для поганої. В одній із молитов, яку ми читаємо перед св. Причастям, говориться: "Поховай через добрі помисли мої лукаві наміри".
Через добрі помисли поховаємо помисли лукавого, викинемо їх, не залишимо в собі.
Перший спосіб - різке відкидання поганих помислів ще від початку. Другий – не давати їм місця. Третій – уникати причин, що їх породжують.
Чи бачите, ми не можемо говорити, що не думатимемо про блудні, тілесні речі, а з іншого боку дивитися порнографічні фільми, дивитися телебачення в години, коли ми знаємо, що побачимо. Потрібно уникати причин, які породжують погані помисли, які опановують нас і які ми хочемо прогнати.
Не можемо казати, що не маємо поганих помислів, коли слухаємо вульгарні пісні. Вони приліплюються до нашого розуму. Потрібно уникати місць, які є причиною зла. У Писанні розповідається про Содом і Гоморр. Бог не просто наказав Лоту піти з Содома та Гоморри. Він сказав йому: “Далі звідси! Піднімися високо в гори! Навіть не на околиці міста! Щоб урятуватися!”
Один наркоман прийшов до старця Паїсія. Старець сказав:
- Що мені робити з тобою? Ти як той, хто хоче відмовитись від куріння, але крутиться біля павільйонів, які продають цигарки. Не купить раз, не купить два, але втретє купить. Ти повинен уникати місць, які породжують зло в тобі, а не тільки бути уважним до помислів.
Отці кажуть: “Біжи і рятуйся!”. Коли я був студентом, ми вирішили піти подивитись один непристойний фільм. Я сказав своєму другові:
- Ти підеш?
Він відповів:
– А Христос би пішов?
- Що ти сказав?
– Коли я хочу піти кудись, питаю себе – Христос пішов би туди? Якщо моє сумління погодиться, тоді йду.
Я заціпенів. Він знайшов спосіб уникати місць, де були пастки.
Все просто: треба вивчити деякі речі, запам'ятати їх та застосувати на ділі. Це третій спосіб: уникати причин.
Чи бачите, проблема полягає в тому, що ми "хочемо" і "не можемо". Хочемо вигнати негайно злий помисел і не можемо. Хочемо уникати місць, які доведуть нас до падіння, але не можемо. Хочемо думати про добрі речі, але не можемо.
Святий апостол Павло сказав: ”Все можу”. Як це він міг? Людський розум може мати сторічний досвід, не більше, тому що ми вмираємо. Диявол має тисячолітній досвід. Як же ми впораємося? Як упорався святий апостол Павло? ”Все можу в Ісусі Христі, що зміцнює мене” (Фил. 4:13), коли Сам Христос мені дає сили.
Сам Христос сказав: ”Без Мене нічого не можете робити” (Ів. 15:5). Нічого не можемо зробити без Його допомоги. Тієї миті, коли ми вирушаємо до сповідника, ми вже відсікаємо ноги диявола. Чи священик читає дозвільну молитву? Диявол зникає. Ми не можемо змиритись просто так. Смиренність перед собою – безглуздо. Ми повинні змиритися перед іншою людиною заради Христової любові, заради збереження заповіді Христа.
Ми вже говорили, що минув час, коли диявол з'являвся з рогами та хвостом. Нині він приходить у вигляді гарної ідеї, у вигляді здорового помислу. Тому дотримуйтесь того, що я сказав: позбавляйтеся від злих помислів, виганяючи їх, уникаючи їхніх причин і вдаючись до обрядів Церкви.
Що робити, однак, якщо приходить "добрий" помисел від диявола? Як це зрозуміти? Брати мої, є багато видів демонів і два види диявольського оволодіння нами. Диявол опановує нами двома способами.
Існують грубі демони: демон обжерливості, розпусти, сріблолюбства. Те, що ми відчуваємо, не завжди є природним. У сусідньому монастирі був один отець, який раптово почав їсти, їсти, їсти. З'їдав по десять буханців хліба на день. Він не був товстим. Куди ж йшли ці десять буханців на день?
Отці почали читати над ним заклинальні молитви. Через тиждень він прийшов до тями і почав насичуватися двома шматками хліба на день, а не десятьма буханцями. Можна багато говорити на цю тему. Демон розпусти, демон гніву, демон обжерливості - грубі демони.
Але є й інші демони – князі, начальники. Погано тому, хто потрапить до їхніх рук, ніщо його не позбавить. Якщо Сам Бог не творить дива, така людина ніяк не зможе позбутися. Такі демони – демони гордості, брехні, принади. Спокушений дасть здерти з себе шкіру, але не дасть здерти з себе красу.
Я вже сказав, що є два види демонічного оволодіння. При першому диявол захоплює твій розум, панує в твоїх думках і ти приймаєш всякий помисел, що приходить. Так зазвичай відбувається з великими умами, обдарованими людьми, бо вони впадають у гордість.
Диявол панує повністю в їхньому розумі і вони приймають усі свої думки за справжні та здорові. Найстрашніше – що вони цього не розуміють. Всі довкола розуміють, що ця людина не йде на добро. Така винахідливість диявола, лукавство диявола. Але він не мудрий. Якби був мудрим, то покаявся б і врятувався. Це лише лукавство.
Святий Єфрем Сирін сказав: ”Як хитрий ворог! Він не пов'язує мене кайданами, які я ненавиджу, він одягає на мене кайдани, які мені подобаються і я тішуся, що закутий”. Бути переможеним, бути поневоленим і навіть радіти! Таке лукавство диявола, коли він приходить як харизма, як чеснота, одягнена в одяг свободи. "Я вільний робити те, що хочу!"
Тому я сказав вам, що, якщо Бог не творить якогось дива, людина, демонізована таким чином, людина, чиїм розумом опанувала диявол, ніколи не зможе зрозуміти це і позбутися. Знаю одного письменника, який це зрозумів і не міг нічого вдіяти.
Диявол переконав його, що він стане новим месією людства, врятує людство. І така розумна людина повірила в це. Дійшло до того, що він написав одному архімандриту в Америці: Син грому! Давай приготуємося, треба будь-що заснувати церкви в різних місцях. Нас лише троє, але це не має значення”. Жменька людей – цей архімандрит та ще хтось – мали заснувати свою церкву. ”Не має значення, що нас лише троє. Христос мав дванадцять. Христос був слабшим, Він потребував більшої допомоги. Мені достатньо для вас двох”. Ти створи орден в Америці, а я створю по одній церкві в Берліні та Польщі. Почнуться апостольські подорожі, боротьба, мучеництво. За два роки треба буде скликати Вселенський собор”.
Розумієте? Три століття мали пройти, щоб зібрався перший Вселенський собор, тобто щоб зібралися єпископи з усієї землі для вирішення першої єресі християнства. Але релігія цього нещасного розумника була настільки “вищою” за Христову, його філософія – настільки глибока, що вже через три роки її могли б спотворити. Його бажання зібрати через три роки вселенський собор означає, що протягом трьох років його проповідь пошириться по всьому всесвіту, по всьому світу будуть засновані церкви, скрізь будуть його священики, єпископи, митрополити, які за три роки так спотворять його вчення, що доведеться скликати Всесвітній собор.
Скажете, що він був у собі? Що він був безумцем? Ні, це був один із найрозумніших людей, яких знає Греція та весь світ. Як же він дійшов такого падіння? Це явище отці Церкви і особливо пустельники називають полоненням. Диявол полонить твій розум. І тоді ти нічого не можеш вдіяти – він робить із тобою, що хоче.
Тому ми не повинні залишатися наодинці зі своїми поглядами та помислами. Треба їх обговорювати та шукати поради. Не намагатись силою змусити інших людей прийняти наші погляди. А слухати інших, навчитися поступатися, приймати поради.
Ходімо на сповідь. Ділитимемося з нашим сповідником і навчимося слухати його поради. У Писанні сказано, що людина, яка нікого не питає, ворог сама собі. Йому не потрібно більше ворогів. Досить нікого не питати і матимеш ворога, який тебе знищить.
Диявол не боїться ні нашого розуму, ні наших знань. В нього їх більше. Він не боїться навіть наших чеснот. В нього їх більше. Тільки однієї чесноти в нього немає, і вона його вбиває, а нас рятує. Що це за чеснота?
… Якось, досягнувши чогось, я гордо пішов до свого старця. Він, побачивши мене, відразу зрозумів, що я послизнувся, і не дочекавшись моїх слів, сказав:
– Чому ми так пишаємось, синку? Якими справами пишаємось? Тим, що постимо, мало їмо? диявол постить більше за нас, ніколи не їсть. Тим, що не спимо вночі, що мало спимо? диявол не спить більше нашого, ніколи не спить. Тим, що утримуємось? що зберігаємо цноту? диявол незайманий за нас: навіть якщо він захоче блудити, то не зможе - у нього немає тіла.
Я не повірив своїм вухам. Якими б чеснотами ми не мали, диявол теж володіє ними. Яких би чеснот ми не придбали, тих чеснот, які диявол мав, коли був архангелом, ми не придбаємо ніколи. І всі вони були втрачені. Чому? Тому що йому бракувало однієї чесноти. Ми повинні намагатися придбати цю чесноту, щоб урятуватися.
Диявол долає нас не лише гріхами. Він долає нас чеснотами більше, ніж гріхами. Гріхи ми бачимо, можемо їх уникнути, але за чесноти боремося, щоб їх придбати.
Один святий сказав: ”Хочеш постити? Диявол тобі допомагає. Хочеш подати милостиню? Диявол тобі допомагає. Будувати храми? Диявол тобі допомагає. Чому? Тому що знає, що якщо досягнемо всього цього, то можемо запишатися і все занапастити”. Ми повинні мати ту доброчесність, якої в нього немає. Бути смиренними! Саме так чинив Христос. Що сказано у Писанні? ”Упокорив Себе, бувши слухняним навіть до смерті, і смерті хресної” (Фил. 2:78). Ми повинні стати смиренними, навчитися мати смиренний дух.
Ми повинні мати смиренномудрість, а не просто говорити смиренно. Володіти смиренним духом, смиренною думкою означає не вважати, що інші нижче за нас, і не вважати себе надто важливими. Бачимо, що ми маємо щось добре? Скажімо: Бог мені дав його.
Маємо благодатні дари? ”Бог їх мені дарував”. Робимо щось? "З Божою допомогою". Все будемо віддавати Богові, бо тільки завдяки Йому досягаємо чогось. Так збережемо наше смирення і не впадемо в гордість.
У мою келію одного разу прийшов один чоловік і сказав:
- Чуєш, старче, ти, чи що, тут усе і вся?
- Що ти маєш на увазі?
- Та так. Кажу твоєму послушнику, що їжа дуже гарна. А він: "Старець, старець". Що б хорошого я не сказав, він увесь час повторює: Старець, старець.
Що ж, послушник схопив сенс. Чи зробив щось хороше? “Зробив молитвами мого старця; з Божою допомогою зробив це”.
І ми чинитимемо так. Що б ми не робили, матимемо смиренний дух. Особливо насправді будемо смиренними, коли треба. Наприклад, коли бачимо, що складається напружена ситуація. Сваримося з кимось? Поступимося йому. Якщо немає нічого серйозного, поступися, нехай інша людина матиме рацію.
Будь уважним до душі іншого. Але не поступайся його дияволу – тут потрібна увага. Одна справа, якщо ти смиренний, а інша, якщо боягуз і не борешся. Бути смиренним – це одне, а бути нікчемністю – інше. Коли бачиш, що поступаєшся, поступаєшся, поступаєшся, а інший користується цим і сідає тобі на шию, то тоді встань на ноги і постав його на місце.
Це не означає, що ти не смиренний. Але наша поступливість може спричинити гріховність іншого. Є випадки, коли ми поступаємося і смиренними через любов до іншого, але є й випадки, коли треба твердо стояти на своєму, поставити іншого на його місце. Але й тоді ми смиренні. Тут треба бути уважними.
Сам Христос дає нам приклад. Він навчав нас не лише словами, а й Своїм життям. Коли Його заарештували, били, мучили, перед розп'яттям на Хресті один солдат підійшов і вдарив Його.
Що Сам Христос говорить? Якщо тебе вдарять по одній щоці, підстави іншу! Солдат ударив Його один раз. Підставив Він Себе для іншого удару? Ні! Чому? Адже якщо тебе вдарять по одній щоці, то треба підставити іншу? Він, однак, не підставив, а сказав солдатові: “Якщо Я зробив тобі щось погане, доведи це. Інакше чому ти Мене б'єш?
Що Він хотів показати нам цим? Саме те, про що ми говоримо. Чи можна не прийняти ляпаса, якщо прийняв Хрест? Чи від ляпаса Йому стало боляче? Він прийняв цвяхи, прийняв спис, прийняв таку мученицьку смерть, щоб показати нам саме це: одна справа бути смиренною, а інша – боягузливою. Давайте матимемо це на увазі.
Будемо смиренними, але одночасно вмітимемо і подвизатимемося.
Повернемося знову до сили думок. Не треба забувати про те, що трапилося з дияволом. Пророк Ісая сказав, що диявол став таким через свої думки. Він подумав: “Підійду на небо, вище зірок Божих піднесу мій престол і сяду на горі в сонмі богів, на краю півночі; зійду на висоти хмарні, буду подібний до Всевишнього” (Іс. 14:1314)
Падіння диявола відбулося ще до створення світу. Бог ще не створив людину, диявол нікого не вбив. Кого вбити, коли ніхто не існує? Люди не існували. Він не обдурив нікого, не насміяв нікого - світ ще не був створений.
Спочатку було створено духовний світ і відбулося падіння Люцифера, а вже після цього було створено матеріальний світ. Отже, Люцифер став дияволом через свою думку. Яку силу мають думки!
Навпроти скиту, в якому я живу, на високій вершині видніється одна келія, де раніше жив один духовний сповідник. Я вам прочитаю щось дуже вражаюче про те, що сталося в цій келії. Сповідника звали отець Сава. Серед багатьох, яких він сповідував, був і один диякон із Румунії.
Цей диякон був ще молодим, коли прибув Святу Гору. Він жив у безмовності в пустелі неподалік скиту Св. Анни (це було досить давно).
- Батюшка, - сказав одного разу засмучений диякон, - не забудь згадати завтра на Літургії мою матір, якій виповнилося три дні (тобто вона померла три дні тому).
Не показуючи своєї тривоги, отець Сава спитав:
- Скажи, сину мій, завтра виповниться три дні від дня смерті твоєї матері, тобто вона померла позавчора. Померла у Румунії. Як же ти за ці два дні дізнався про її смерть?
Настала мовчанка. Там не було телефону. У нас у скиті немає електрики та телефонів.
– Як я дізнався? – почав несміливо говорити диякон. – Та ось, сказали мені…
- Хто сказав?
- Мій ангел охоронець.
– Твій ангел-охоронець. Ти бачив свого ангела?
– удостоївся його бачити. І неодноразово. Вже два роки він є мені і супроводжує мої молитви. Разом читаємо Акафіст Пресвятої Богородиці, здійснюємо поклони, ведемо духовні бесіди.
Ці “два роки” дуже засмутили отця Саву:
- І чому, сину мій, ти стільки часу нічого не казав мені?
– Ангел сказав, що в цьому немає потреби.
– Дитя моє, ти певен, що той, хто тобі є, ангел Божий? Впевнений?
– Цілком упевнений, батюшка. Ми разом молимося, здійснюємо щодня тисячу поклонів, говоримо про майбутнє життя, про рай. Це мій ангел-охоронець.
Диякон виглядав непохитним у своїй впевненості. Відвертим його зробила лише довіра до свого богоозорого духовного отця. Як може демон зміцнювати когось у його молитвах? Адже він воює з тими, хто молиться. Зрештою вони погодилися випробувати ангела-охоронця.
– Попроси його, як тільки він прийде, сказати ”Богородиці Діво”, – сказав отець Сава, – і нехай зробить хресне знамення!
Але все було не так просто. Коли цілих два роки диявол тримає тебе в красі, спокушає твої очі та вуха, то ти уявляєш, що чуєш “Богородице, Діво” і думаєш, що бачиш, як він творить хресне знамення.
Під час наступного відвідування диякон із відомим задоволенням сказав духовному отцеві:
- Батюшка, все так, як я тобі сказав. Це ангел Божий, мій ангел-охоронець. І “Богородиці Діво” сказав, і хресне знамення створив!
До речі, я упустив сказати вам, що святі та ангели знають, про що ми думаємо. Але диявол не має тих якостей, про які ми вважаємо, що має. Давайте не приписувати йому якостей, яких він не має. Він має жахливі вади, жахливі мінуси. Один із них – він не знає, про що ми думаємо. Про інші недоліки ми зараз не говоритимемо.
Ангели знають, що ми думаємо. Святі, не тільки ті, що на небі, а й ті, що між нами, коли побачать нас, уже знають, про що ми думаємо. Диявол цього не знає.
Диявол просто залишає нам свою думку. Він не знає, чи ми її прийняли. Якщо бачить, що ми змінюємо свою програму, то розуміє, що її прийняли. Якщо бачить, що наш пульс прискорюється, ми починаємо змінювати свої плани, то розуміє, що ми її прийняли.
Він не знає, про що ми думаємо. Це один із його великих недоліків. Про інших скажемо іншим разом.
Отець Сава сказав диякону:
– Ось що ми зробимо. Ось зараз я подумаю про щось і нічого не скажу вголос, мої думки залишаться при мені. Ти попроси ввечері ангела, щоб він тобі сказав, про що я подумав. Якщо він скаже, то без сумніву це ангел Божий, і тоді приходь мене сповістити.
Диякон повернувся до своєї хатини. Він мав якусь тривогу, якесь неприємне передчуття. Водночас він захоплювався гарною ідеєю свого духовного отця.
Як тільки вночі з'явився ангел, він попросив вирішити проблему. Важко вловиме збентеження відбилося на світлому обличчі ангела. Очевидно, він був розгублений.
- Але чому ти, піднесена людина, цікавишся помислами якогось попа? Чи не краще, якщо цього вечора я покажу тобі пекло, рай, славу Владичиці Богородиці?
Диякон, вже відчуваючи відомі підозри, продовжував наполягати:
– Я виявляю послух до свого духовного наставника. Скажи мені, про що він подумав?
Ангел знову спробував забрати розмову в інший бік.
Однак диякон продовжував наполягати на своєму. Ці штучні хитрощі не справили на нього гарного враження.
– Скажи мені, про що подумав мій духовний наставник? Питання легке! Чому не відповідаєш? Чи не знаєш, чи що?
- Стережися, дияконе, своєю поведінкою ти ризикуєш втратити мою прихильність!
– Я прошу тебе про щось просте. Зрештою, ти знаєш, про що подумав мій духовний наставник, чи ні?
У цей момент світла маска впала. Перед дияконом відкрився жахливий образ, зі звіриних вуст якого почулися слова:
- Ти помреш, нікчемний! Завтра в цей час ми спалимо тебе в пеклі! Завтра цієї години!
І диякон залишився сам. Він почував себе руїною. Вся насолода видінь цих двох років не могла зрівнятися з тією жахливою гіркотою, яку він відчував зараз.
Якби його не підтримували здалеку молитви старця, який не спав і молився за нього, він би помер. Пройшло багато часу, перш ніж він зміг прийти до тями і стати на ноги. Він уже не міг залишатися у своїй хатині. Ніде не відчував себе у безпеці, окрім свого духовного наставника. Усю дорогу в його вухах звучала загроза: "Завтра в цей час!" Жах пронизував його мозок.
Сяк-так дістався він до келії Воскресіння. Там вчепився за рясу свого старця і не випускав її ні на мить. "Не бійся, дитино моя, заспокойся", - говорив йому старець.
- Як мені не боятися, коли наближається година! Наближається година, коли вони мене схоплять! Христе мій, спаси мене!
Справді, у вказану годину лукаві духи люто напали на нього.
Він з жахом і безнадійністю кричав:
– Врятуй мене, герондо, гину! Беруть мене! Врятуй мене!
Старець Сава став навколішки і, сповнений болем і сльозами, почав молитися Господу, щоб Він змилосердився над Своїм рабом і прогнав лукавих духів. Його молитва була почута. Виснажений диякон врятувався з пащі лева.
Згодом і під піклуванням отця Сави диякон заспокоївся. Його духовне життя склалося сприятливо, пізніше він був висвячений на священика і завжди відрізнявся благочестям. І все ж роки, протягом яких він був у принаді, залишили неприємний слід. Диявол набув права на нього. Дав би він йому задарма настільки солодкі видіння та образи? Тому протягом усього наступного життя він піддавався дратівливим спокусам. Проникливі батьки бачили в них залишок його дворічного співробітництва з ангелом, який не був ангелом.
Брати, добрий Бог дав нам усе для нашого спасіння. Диявол має сьогодні у своєму розпорядженні стільки зброї, скільки в неї ніколи не було. Але й християни вперше мають стільки зброї для оборони, скільки вони ніколи не мали. Ніколи раніше християнин не мав у своєму розпорядженні християнських радіостанцій. Ніколи не поширювалося стільки християнських та духовних книг (не богословських), які приносять користь у повсякденному житті.
Ми ніколи не мали на озброєнні стільки речей. Не було стільки касет, щоб людина могла слухати щось духовне, отримати пораду. Диявол озброїв своїх, а добрий Бог озброїв своїх. У нас є все, щоб урятуватися. І найголовніше – ми маємо обряди Церкви.
Не відокремлюйтеся від свого приходу. Не відокремлюйтесь від епітрахілі священика. З усім тим, що ми маємо, у нас немає виправдання, якщо ми вирушимо до пекла. Тільки наша ліньки приведе нас у пекло, ніщо інше. Один отець сказав, що з усім, що маємо, легше потрапити до раю, ніж до пекла. Потрібно більше попрацювати, щоб потрапити до пекла, до раю потрапити легше.
Все залежить від нашого розуму. Диявол має стільки сили, скільки ми йому даємо. Чому з одними він може робити будь-що, а з іншими ні? Чому мудреці на кшталт того, про яке я розповів вище, можуть говорити такі дурниці, що весь світ з них сміється, а вони не розуміють і кажуть: ”Хочемо заснувати церкви, хочемо Вселенські собори”? І всі сміються, а вони не розуміють.
Один старець зі Святої Гори сказав: “У світлиці зібралися апостоли і прийняли Пресвятого Духа”. У Святому Письмі говориться, що після Вознесіння Христового апостоли зібралися в одній кімнаті. Світлиця – це найвища частина будинку. “У тій духовній світлиці, яка називається розумом (розум знаходиться в найвищій частині тіла), ми приймаємо благодать Святого Духа подібно до апостолів, які, зібравшись у найвищій частині будинку, прийняли Духа Святого”.
Від розуму залежить життя і смерть, рай і пекло, це відправна точка нашого руху вгору чи вниз. Давайте зробимо свій розум священною майстернею. Давайте творити молитву Пресвятій Богородиці після Святого Причастя: ”Пресвята Владичице, світло моєї похмурої душі… поклич мене, коли будуть полонені мої помисли”.
Святий апостол Павло сказав: ”Нарешті, браття мої, що тільки істинно, що чесно, що справедливо, що чисто, що люб'язно, що достославно, що тільки чеснота та похвала, про те думайте” (Фил. 4:8). А ми скажемо разом із Псалмоспівцем: ”Духом владним утверди мене” (Пс. 50:14).
Амінь! Моліться!
Старець Никон Новоскітський (Свята Гора Афон)
Журнал "Світло", №3/2011

Довідка: Ігумен Нікон (Лазару) – старець афонської келії св. Спиридона, що належить до Нового Скита, учень старця Єфрема Філофейського (Арізонського).

 


 

Облако тегов


Апологетический центр

Православное христианство.ru. Каталог православных ресурсов сети 
интернет

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes